وکیل دادنیک​​​​​​​​​​​​​​
خدمات نوین حقوقی

همه روزه حتی ایام تعطیل

وکیل طلاق ایرانیان مقیم ترکیه | طبق قوانین سال 2024

طلاق در ترکیه 

آرای وکیل دادنیک

وکیل طلاق ایرانیان مقیم در ترکیه ؛ طلاق توافقی ؛ طلاق یکطرفه  

 

برای درخواست طلاق در ترکیه، باید یک وکیل آشنا به قوانین خانواده در ترکیه را استخدام کنید. وکیل به شما کمک می کند تا مدارک لازم را جمع آوری کنید و مدارک را به دادگاه تحویل دهید. روند طلاق در ترکیه به طور معمول حدود 6 تا 8 ماه طول می کشد.

 

مطالب این صفحه:

1-مراحل و انواع طلاق ایرانیان مقیم ترکیه طبق قانون کشور ترکیه

2-مراحل و انواع طلاق ایرانیان مقیم ترکیه طبق قانون کشور ایران

  

1-مراحل و انواع طلاق ایرانیان مقیم ترکیه در کشور ترکیه:

اگر شما یک شهروند ایرانی هستید که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده اید و هر دو در ترکیه زندگی می کنید، می توانید در سیستم دادگاه ترکیه درخواست طلاق دهید. روند طلاق در ترکیه مشابه روند بسیاری از کشورهای دیگر است.

 

دلایل طلاق در ترکیه با دلایل طلاق در ایران متفاوت است. در ترکیه، اگر ازدواج شما به طور غیرقابل جبرانی از هم پاشیده باشد، می توانید طلاق بگیرید. این بدان معناست که امیدی به نجات ازدواج نیست. برخی از عواملی که دادگاه هنگام تعیین اینکه آیا ازدواج به طور غیرقابل جبرانی از هم پاشیده است، در نظر می گیرد عبارتند از:

 

1- این که آیا شما و همسرتان حداقل یک سال جدا از هم زندگی کرده اید.

2- این که آیا نتوانسته اید اختلافات خود را آشتی دهید.

3- این که آیا خطر خشونت یا سوء استفاده در ازدواج وجود دارد.


اگر بتوانید در ترکیه طلاق بگیرید، دادگاه در مورد تقسیم دارایی، نفقه و حضانت فرزند تصمیم می گیرد. همچنین دادگاه در مورد اینکه آیا شما نیاز به پرداخت مهریه به همسرتان دارید یا خیر که مبلغی است که در زمان عقد از طرف زوج به زوجه پرداخت می شود، تصمیم می گیرد.

اگر یک شهروند ایرانی هستید که در حال بررسی طلاق در ترکیه هستید، مهم است که با وکیلی صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا گزینه های خود را درک کنید و روند قانونی را طی کنید.

 

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 

اگر فرزند دارید، دادگاه باید در مورد ترتیب حضانت تصمیم بگیرد. این می تواند یک فرآیند پیچیده و احساسی باشد، بنابراین دریافت مشاوره حقوقی مهم است.
اگر توانایی پرداخت وکیل را ندارید، ممکن است بتوانید از دولت کمک حقوقی دریافت کنید.
روند طلاق می تواند استرس زا و زمان بر باشد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. افرادی هستند که می توانند در این فرآیند به شما کمک کنند.

 

در اینجا چند تفاوت خاص بین قانون طلاق ایران و ترکیه وجود دارد:

در ایران مرد می تواند زن خود را به میل خود طلاق دهد در حالی که زن تنها در صورتی می تواند از شوهر خود طلاق دهد که خُل به او بدهد که تسویه حساب مالی است. در ترکیه هر دو زوج حق طلاق دارند و دادگاه بر اساس شرایط خاص پرونده در مورد شرایط طلاق تصمیم گیری می کند.


مهریه در ایران مبلغی است که در زمان عقد از طرف شوهر به زن پرداخت می شود. در ترکیه، مهریه همیشه پرداخت نمی شود و دادگاه ممکن است تصمیم بگیرد که به زوجه یک پرداخت یکجا یا نفقه ماهانه بدهد.
در ایران معمولاً فرزندان یک زوج مطلقه نزد پدر قرار می‌گیرند، در حالی که در ترکیه دادگاه بر اساس مصلحت فرزندان در مورد ترتیب حضانت تصمیم می‌گیرد.


ذکر این نکته ضروری است که این موارد تنها بخشی از تفاوت های قانون طلاق ایران و ترکیه است. قوانین خاصی که در مورد شما اعمال می شود به شرایط خاص ازدواج و طلاق شما بستگی دارد. همیشه بهتر است با یک وکیل صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا حقوق و گزینه های خود را درک کنید.

 

ایرانیان مقیم ترکیه اگر ازدواج آنها در ایران ثبت شده باشد,تحت شرایط قانون ایران هستند؛ در  اموری از قبیل ازدواج، طلاق ، انحصار وراثت و....؛ اگر طلاق آنها طبق قانون ایران ثبت نشود اعتبار ندارد 

 

زیرا قانون ایران بر ازدواج اتباع ایرانی، حتی اگر در ترکیه ازدواج کرده باشند، حاکم است.

 

 اگر زوج ایرانی هستید دو راه برای طلاق در ترکیه وجود دارد

 

1- طلاق توافقی: این رایج‌ترین روش طلاق زوج‌های ایرانی در ترکیه است. هر دو زوج باید با طلاق موافقت کنند و سندی به نام «قرارداد طلاق» را امضا کنند. صیغه طلاق باید در دادگاه ثبت شود و سپس به تایید قاضی برسد.


2- طلاق با حکم دادگاه: اگر زوجین نتوانند با طلاق موافقت کنند، می‌توانند تقاضای طلاق با حکم دادگاه کنند. این فرآیند پیچیده‌تر است و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا نهایی شود. دادگاه هنگام تصمیم گیری در مورد صدور طلاق، عوامل مختلفی را در نظر می گیرد، از جمله طول مدت ازدواج، دلایل طلاق، و منافع هر فرزند.


هزینه طلاق در ترکیه بسته به روش مورد استفاده متفاوت است. طلاق توافقی معمولاً هزینه کمتری نسبت به طلاق با حکم دادگاه دارد

مدت زمان طلاق در ترکیه نیز بسته به روش مورد استفاده متفاوت است. طلاق توافقی می تواند در چند ماه قطعی شود، در حالی که طلاق با حکم دادگاه ممکن است چندین سال طول بکشد.

 

اگر شما یک زوج ایرانی هستید که قصد طلاق در ترکیه را دارید، مهم است که با یک وکیل آشنا به قوانین ترکیه و ایران صحبت کنید. این تضمین می کند که حقوق و گزینه های خود را درک می کنید و روند طلاق به درستی انجام می شود.

 

اگر زوج ایرانی هستید، نکات دیگری را برای طلاق گرفتن در ترکیه در نظر داشته باشید.

1- شما باید یک کپی از سند ازدواج خود را به دادگاه ارائه دهید
2- شما باید هزینه دادرسی را بپردازید
3- ممکن است لازم باشد مدارکی دال بر از هم پاشیدگی ازدواج خود، مانند
مدرک جدایی یا زنا، به دادگاه ارائه دهید.
اگر فرزند دارید، دادگاه در مورد ترتیبات حضانت و حمایت از کودک تصمیم می گیرد

 

2-مراحل و انواع طلاق ایرانیان مقیم ترکیه در کشور ایران:

 

مراحل طلاق توافقی 

1-طلاق توافقی چیست ؟ 

2-توافقنامه طلاق چیست ؟ 

3-چرا ثبت طلاق ضروری است ؟

4-نحوه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور 

5-وکالت  طلاق میخکی چیست ؟

6-وکالت  طلاق ثنا چگونه است ؟

7-وکیل طلاق ایرانیان مقیم  کشور ترکیه 

8-خدمات دفتر وکیل دادنیک به ایرانیان مقیم کشور ترکیه   

 

1-طلاق توافقی چیست ؟

زمانی که زن و شوهر  قصد دارند با سازش از هم جدا شوند و هر دو راجع به مسائل مالی و غیر مالی ازدواج  از قبیل مهریه ، اجرت المثل ، جهیزیه ، حضانت فرزندان و سایر امور  به توافق رسیده اند نسبت به درخواست طلاق توافقی اقدام می کنند.

 

2-توافقنامه طلاق چیست ؟

زن و شوهر قبل از اقدام به طلاق ، کلیه توافقات خود را بطور کتبی نوشته و برای ارائه به دادگاه امضا می کنند. در صورتی که با وکیل اقدام نمایید تنظیم توافقنامه طبق شرایط قانونی توسط وکیل تنظیم و زن و شوهر امضا می کنند.این توافقنامه در جلسه دادگاه به قاضی پرونده اعلام و طبق این توافقنامه رای صادر می شود.

 

3-چرا ثبت طلاق ضروری هست ؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم دولت ایران ، ایرانیان را در ‌امور طلاق ، ازدواج  و انحصار وراثت و ... تابع قانون خود می داند ، لذا تا زمانی که این امور طبق قانون کشور ایران ثبت نشوند معتبر نیستند.

فرض کنید زن و شوهری مقیم  کشور ترکیه هستند و در دادگاه کشور ترکیه طلاق می گیرند. در این صورت از نظر کشور ترکیه طلاق آنها قطعی و ارتباط زن و شوهر قطع گردیده و نسبت به هم مسوولیتی  (جز آنچه در توافق نامه طلاق ایشان ذکر شده ) ندارند ولی این زوجین ، هنوز از نظر قانون ایران زن و شوهر هستند و تعهداتشان نسبت بهم باقی است.

لذا جهت بروز هر گونه مشکل قانونی ، حتما باید نسبت به ثبت طلاق  توافقی در ایران اقدام نمایند .

 

4-نحوه ثبت طلاق توافقی ایرانیان مقیم ترکیه :

در صورتیکه طرفین امکان حضور در ایران را ندارند باید به یک وکیل دادگستری با تخصص در امور  طلاق خانواده ، وکالت دهند تا نسبت به اخذ رای طلاق توافقی و ثبت آن اقدام نماید.

لازم به ذکر است که حتی اگر در کشور خارجی طلاق گرفته اند و در پروسه کنسولگری قصد انجام صیغه شرعی را دارند امکان تنفیذ رای طلاق در ایران بسیار کم است و بهتر است از طریق وکیل در ایران همان پروسه طلاق توافقی را طی نمایند.

 

5-وکالت طلاق میخکی چیست ؟

برحسب رویه ای که در حال حاضر (۲۰۲2) در کنسولگری های ایران برقرار است هر گونه اعطای وکالت نامه از طریق سامانه میخک انجام می شود. بدین ترتیب شما می توانید  وارد سامانه میخک وزارت امور خارجه شوید و نسبت به ثبت وکالتنامه طلاق اقدام نمایید.این وکالت نامه را می توان یا به یکی از بستگان خود در ایران بدهید تا نسبت به اخذ وکیل  دادگستری و انجام پروسه طلاق توافقی اقدام کند.

یا اینکه مستقیما به یک وکیل دادگستری وکالت دهید.

۱-با توجه به اینکه متن خود سامانه میخک مختصر و پر نقص است و قضات معمولا این متن را قبول نمی کنند بهتر است برای اعطای وکالت ، متن کامل را از وکیل خود اخذ نمایید.

۲-پس از ثبت وکالتنامه در سامانه میخک ، یکبار مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولگری خواهید داشت .

کل این پروسه حداقل یک ماه و نیم  و حداکثر دو ماه و نیم  بطول می انجامد.

سامانه میخک

6-وکالت طلاق ثنا چیست ؟ 

 در حال حاضر ارائه کلیه خدمات حقوقی و قضایی دادگاه های ایران از طریق سامانه ثنا ( خدمات ثبت نام الکترونیک قضایی )صورت می گیرد.

اگر شما در این سامانه ثبت نام کرده ایدو در ترکیه هستید براحتی می توانید نسبت به انعقاد قرارداد الکترونیک قضایی با وکیل دادگستری در این سامانه اقدام کنید.در این صورت می توانید در فاصله زمانی کوتاهی امر طلاق توافقی را از طریق وکیل خود انجام دهید.

امکان ثبت نام در این سامانه برای ایرانیان از خارج از کشور هم فراهم شده است در صورت هر گونه مشکل در ثبت نام با ما تماس بگیرید تا راهنماییتان کنیم.

 

7- وکیل طلاق ایرانیان  درترکیه:

هر چند پروسه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور با داخل کشور فرق چندانی ندارد ولی انتخاب یک وکیل خانواده با تخصص و مهارت کافی در انجام طلاق توافقی و شناخت او نسبت به امور قانونی ایرانیان خارج از کشور بسیار بااهمیت است.

وکیل دادگستری لازم است از بدو کار ، نسبت به تنظیم دقیق وکالتنامه با موکل همراهی داشته  و توافقنامه طلاق را وفق خواسته زن و شوهر تنظیم و نسبت به اخذ رای و ثبت در دفتر خانه اقدام نماید .دفتر وکالت وکیل دادنیک با قریب به 20 سال تجربه و تخصص در زمینه امور حقوقی ایرانیان خارج از کشور می تواند نسبت به ثبت طلاق شما در ایران بدون نیاز به حضور شما و انجام آن در سریعترین زمان ممکن قانونی اقدام نماید.ضمنا در صورت تمایل به مراجعه حضوری می توانید با وکیل دادگستری ما مقیم در استانبول ترکیه  ملاقات داشته باشید.

8-خدمات دفتر وکالت وکیل دادنیک :

 

در صورتی که تصمیم به انجام و ثبت طلاق در ایران دارید  دفتر وکالت ما با سابقه و تخصص در زمینه امور ایرانیان خارج از کشور، شما را یاری خواهد داد.

 

  • انجام کلیه مراحل طلاق بدون حضور زوجین توسط وکلای باسابقه دادگستری
  • انعقاد قرارداد وکالت با وکیل در سامانه میخک یا ثنای قوه قضاییه 
  • امکان مشاوره آنلاین واتس اپ،اسکایپ و فیس تایم
  • تشکیل گروه واتساپی ویژه موکل جهت گزارش هفتگی روند پرونده
  • تنظیم دقیق توافقنامه زوجین
  • جلوگیری از تضییع حق و ضرر به موکل
  • ثبت طلاق در دفترخانه ​​

بیشتر بدانید و بخوانید:

چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

سامانه میخک چیست؟

 

                                                                                                                                                                                                      

۵
از ۵
۹۶۱ مشارکت کننده
ش .برازنده گفت:
با سپاس از زحمات شما
نوربخش گفت:
با تشکر از تیم وکیل دادنیک من مقیم استانبول ترکیه هستم کار طلاق من در ایران را خیلی خوب انجام دادید باز هم تشکر

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

راههای تماس با گروه دادنیک
تلفن
واتس آپ

​سلام وقت بخیر ؛ 
اگر نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید​​​​​​​