وکیل دادنیک​​​​​​​​​​​​​​
خدمات نوین حقوقی

همه روزه حتی ایام تعطیل

وکیل مهریه خارج از کشور

وکیل مهریه خارج از کشور

وکیل مهریه خارج از کشور 

 

فهرست مطالب:

 1-تعریف مهریه

2- پروسه اجرای مهریه از خارج از کشور 

3-مهریه در طلاق توافقی 

4-مهریه در طلاق یک طرفه آقا 

5-مهریه در طلاق یک طرفه خانم 

6- موارد قابل توقیف مهریه

7-قانون مهریه ۲۰۲۲ ایران 

8-وکیل مهریه ایرانیان مقیم خارج از کشور 

 

 

1-تعریف مهریه :

مهریه در قانون جز حقوق مالی زن محسوب می شود و‌ مالی است که با عقد ازدواج ، به مالکیت زن درمی آید و او می تواند، در آن تصرف نموده و یا هر زمان که بخواهد، آن را مطالبه کند.در سند ازدواج یا همان عقدنامه ، مهریه به دو صورت عند المطالبه و عند الاستطاعه می باشد.مهریه عند المطالبه به این معناست که هر زمان زن آن را بخواهد از طرف شوهر باید مهریه به او‌ داده شود .ولی مهریه عند الاستطاعه تنها بشرطی داده می شود که مرد توانایی در پرداخت آن داشته باشد. 

 

2-نحوه اجرای مهریه در خارج از کشور:

مطالبه مهریه در سیستم ایران ،فرایندی مشخص را دارد .بنابراین فرقی نمی کند که شما یا همسرتان، خارج از ایران هستید.می توانید توسط یک وکیل متخصص حقوق خانواده ، نسبت به مطالبه مهریه بدون نیاز به حضور در ایران اقدام نمایید.دقت داشته باشید به گفته وکیل مهریه خارج از کشور ، توقیف اموال تنها در ایران ممکن است و شامل اموال خارج از کشور نخواهد شد،زیرا قانون مهریه فقط ناظر به داخل خاک ایران است و در خارج از کشور فقط در صورت موافقت زوجین و تنظیم توافقنامه و سند قانونی قابل دریافت می باشد. لازم به ذکر است که تعداد اندکی از کشورهای اروپایی در هنگام رسیدگی به طلاق  قانون مهریه و حقوق زوجه را در نظرمی گیرند.

 

3-مهریه در طلاق توافقی :

طبق‌ قانون در طلاق توافقی ،زن می تواند مهریه را ببخشد یا نبخشد یا می تواند کل یا قسمتی از  آن را دریافت کند .

بنابراین ،هر توافقی که بین زوجین انجام شود از نظر دادگاه  محترم است.پس توجه داشته باشید که در طلاق توافقی، حتما لازم نیست که زن مهریه اش را ببخشد.بلکه هر گونه توافقی که از طرف زن و مرد در مورد مهریه صورت بگیرد قابل پذیرش است.

 

4-مهریه در طلاق یک طرفه آقا :

پذیرش دادخواست طلاق مرد، منوط به تعیین تکلیف حقوق مالی زن است .در نتیجه ،اگرطلاق به درخواست مرد باشد، باید آمادگی اش را برای پرداخت مهریه ی خانم به دادگاه اعلام کند.

البته در این موارد اگر مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد ،میتواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهد  تا در صورت پذیرش دادگاه ، مهریه به صورت اقساط، به زن پرداخت شود.به عبارت دیگر  زوج باید ثابت کند دارایی آنچنانی برای پرداخت مهریه ندارد ولی در هر حال چون مهر حق مالی زن است با در نظر گرفتن شرایط و توانایی مالی مرد ،ماهیانه پرداخت شود.

 

5-مهریه در طلاق یک طرفه زن:

خانم می تواند ،بنا به شرایط و دلایل در طلاق یک طرفه، مهریه اش را هم بخواهد .بعبارت دیگر،اگر خانم با دلایل محکم و قوی ،شرایط عسر و حرج یا شروط دوازده گانه مندرج در عقدنامه را اثبات کند ،دادگاه ضمن رای به طلاق، حکم به پرداخت مهریه هم خواهد داد. 

 

 6-چه مواردی برای گرفتن مهریه قابل توقیف است ؟

املاک، زمین -اپارتمان- ماشین -حساب سپرده -سهام- توقیف حقوق ماهیانه همسر تا یک چهارم -سهم الارث همسر و .... در کشور ایران قابل توقیف است. بنابراین اموال خارج از کشور با توجه به داخلی بودن قوانین و احکام ثبتی و مالی قابل توقیف نیست.

 

7-قانون مهریه ۲۰۲3 در ایران 

 طبق بخشنامه جدید مهریه در ایران و تجربه وکیل مهریه خارج از کشور، اولین اقدام برای گرفتن مهریه ، مراجعه به اداره اجرای ثبت است .اگر از طریق اجرای ثبت خانم موفق به توقیف مالی از اقا در ایران نشود برای ادامه رسیدگی به دادگاه خواهد رفت.در صورت داشتن مال و عدم پرداخت مهریه توسط مرد ،مال متعلق به آقا، برای پرداخت مهریه خانم ، به مزایده گذاشته می شود.

البته شوهر از زمان ابلاغ اجراییه مهریه ،۳۰ روز فرصت دارد  تا دادخواست تقسیط مهریه را بدهد.  در این صورت،پرونده اجرایی موقتا متوقف می شود تا تکلیف دادخواست اعسار تقسیط مهریه مشخص گردد.

 

8-وکیل مهریه ایرانیان خارج از کشور 

از آنجا که مطالبه و اجرای مهریه نیازمند حضور در ایران است ،ایرانیان مقیم خارج از کشور می توانند بدون حضور در ایران ، مهریه را از طریق وکیل پایه یک دادگستری در ایران پیگیری نمایند.برای این منظور ، باید از طریق سامانه میخک یا سامانه ثنا قوه قضاییه به وکیل مهریه در ایران وکالت دهند تا موضوع مطالبه یا پرداخت مهریه از طریق وکیل پیگیری شود.

  • سامانه میخکی:با مراجعه به سایت میخک وزارت امور خارجه و ثبت نام در آن می توانید نسبت به درخواست صدور وکالت میخکی اقدام نمایید و سپس جهت دریافت نهایی آن یکبار حضوری به کنسولگری مراجعه نمایید.بهتر است متن وکالتنامه را از وکیل مهریه خارج از کشور دریافت نمایید.
  • سامانه ثنا:در صورت ثبت نام در سامانه ثنای قوه قضاییه میتوانید سریعتر و آسانتر از این طریق هم نسبت به وکالت وکیل مهریه ایرانیان خارج از کشور اقدام نمایید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با ما از طریق واتساپ یا شماره آفیس  تماس بگیرید.

 

 

همچنین بخوانید:

 

سامانه ثنا چیست؟

 کار با سامانه میخک

 

 
 
۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده
راههای تماس با گروه دادنیک
تلفن
واتس آپ

​سلام وقت بخیر ؛ 
اگر نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید​​​​​​​