وکیل دادنیک​​​​​​​​​​​​​​
خدمات نوین حقوقی

همه روزه حتی ایام تعطیل

طلاق در آلمان | به صورت یکطرفه یا توافقی در کوتاه ترین زمان | توسط وکیل دادنیک

طلاق در آلمان

طلاق در آلمان

نمونه پرونده های برنده

Iranian Divorce in Germany 

طلاق ایرانیان مقیم آلمان در کوتاه ترین زمان | توسط وکیل دادنیک

ازدواج، طلاق و انحصار وراثت ایرانیان در هر کجای دنیا که باشند، باید مطابق با قانون ایران انجام شود تا در ایران اعتبار داشته باشند.

 به فرض مثال زن و شوهر ایرانی ، اگر طلاق خود را طبق قانون کشور ایران ثبت نکنند در این کشور، هنوز زن و شوهر تلقی می شوند و وظایف و تعهداتشان نسبت به یکدیگر باقی می ماند.در این صورت، احتمال طرح دعوای یکی از آنها علیه دیگری و ایجاد مشکلات قانونی برای طرف دیگر مانند تمدید پاسپورت ،ممنوع الخروجی ، عدم ثبت ازدواج دوم و ارث و .... وجود دارد. لذا توجه داشته باشید که علاوه بر انجام طلاق طبق قانون کشور آلمان ، ثبت طلاق طبق مقررات ایران هم ضروری است.

در این صفحه کوشش می کنیم تمام راه های انجام طلاق ایرانی در آلمان بدون حضور در ایران و نحوه وکالت به وکیل دادگستری در ایران را برای شما شرح دهیم .همچنین اشاره ای هم به طلاق طبق قانون کشور آلمان خواهیم کرد.

 

مطالب این صفحه :

1-طلاق توافقی ایرانیان مقیم آلمان 

2-طلاق یک طرفه مرد مقیم آلمان 

 3-طلاق  ایرانی یک طرفه زن در آلمان

 4-طلاق ایرانی با حق طلاق زن در آلمان   

5-نحوه درخواست مهریه در آلمان

6-هزینه های طلاق در آلمان و ایران  

7-چگونه به وکیل وکالت دهیم؟

8-خدمات دفتروکالت وکیل دادنیک

9- طلاق طبق قانون آلمان 

10- Divorce in Germany

 

 

1-ثبت طلاق توافقی ایرانیان در آلمان 

اگر طلاق به صورت توافقی باشد به دو شکل قابل انجام است :

 • راه اول: در صورتیکه طلاق توافقی در دادگاه کشور آلمان انجام شده ،اصل رای و ترجمه ی آن همراه با کلیه مدارک به کنسولگری آلمان تحویل میدهید،سپس باید صیغه شرعی طلاق در مراکز اسلامی مجاز انجام شود.سپس درخواست تنفیذ طلاق به ایران ارسال می شود.

توجه:انجام این امر مستلزم تعیین وقت از کنسولگری آلمان می باشد.ضمنا طبق رویه جدید در سالهای اخیر، قبل ازدریافت وقت کنسولگری، در ابتدا یکی از زوجین می بایست در سامانه میخک درخواست ثبت طلاق را به صورت آنلاین انجام داده باشد.بعد از اینکه در این سامانه مدارک مورد نیاز ارائه شد، یک کد رهگیری برای افراد فرستاده می شود که با داشتن این کد می توانند به سرکنسولگری فرانکفورت مراجعه کنند.

نکته:در این نوع درخواست طلاق ،زن و مرد،هر دو ،باید مقیم آلمان باشند و به صورت حضوری مدارک خود را به سرکنسولگری ارائه دهند.این فرایند سخت و زمانبر است و رویه فعلی دادگاه های ایران نشان می دهد قضات براحتی رای به تنفیذ طلاق آلمانی نمی دهند.لازم به ذکر است که کنسولگری ایران در آلمان امکان صدور رای طلاق را ندارد و تنها از نظر انجام تشریفات صیغه شرعی طلاق و....امکان ارایه خدمات دارد.

 • راه دوم:راه بهتر این است که از طریق سامانه میخک وزارت امور خارجه، به یکی از بستگان یا به طور مستقیم به وکیل دادگستری ایران ،وکالت برای انجام طلاق توافقی را بدهید.وکیل پس از تایید وکالتنامه در وزارت امورخارجه، طلاق را طبق توافقات زن و شوهر، انجام و در دفترخانه ثبت می کند.در این صورت نیازی به حضور شما در ایران نیست.

 

 • راه سوم: راه کوتاه تر و سریعتر هم ،اقدام از طریق سامانه ثنای قوه قضاییه هست. اگر تاکنون در این سامانه،ثبت نام نکردید در حال حاضر امکان ثبت نام برای شما از خارج کشور هم فراهم شده است .در این صورت می توانید بدون نیاز به مراجعه به سفارتخانه ، در سامانه قوه قضاییه ،به وکیل دادگستری برای انجام طلاق وکالت دهید. اگر در این خصوص نیاز به راهنمایی دارید یا به مشکل برخوردید با ما تماس بگیرید.

 

2-ثبت طلاق بر اساس درخواست مرد:

 • راه اول: مرد می تواند با ثبت درخواست اولیه و تعیین وقت در سامانه میخک ومراجعه حضوری به سرکنسولگری فرانکفورت و ارائه مدارک لازم درخواست خود را ثبت می کند.مراحل این طلاق توسط سرکنسولگری به زن اطلاع داده می شود و وی موظف است در تاریخ و ساعت مقرر به سرکنسولگری مراجعه کند.این نوع ثبت طلاق هم نیاز به رای به یک طرفه مرد در دادگاه آلمان ،صیغه طلاق شرعی و درخواست تنفیذ رای به دادگاه های ایران را دارد.تشریفات اداری زیاد و زمانبر است.

 • راه دوم: با ثبت وکالتنامه در سامانه میخک یا سامانه ثنا، به وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت برای انجام طلاق یک طرفه را می دهد.این روش سریعتر و کوتاه تر از راه اول است ولی باید توجه داشته باشید که طلاق یک طرفه در ایران مستلزم پرداخت حقوق مالی زن می باشد.در این زمینه می توانید از وکیل خانواده دفتر وکیل دادنیک مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

 

3-ثبت طلاق بر اساس درخواست زن:

 • راه اول :اگر زن خواهان طلاق باشد باید با رای طلاق دادگاه آلمان همراه با مدارک و پس ار ثبت درخواست و تعیین وقت به کنسولگری مراجعه نماید و از کنسولگری درخواست ثبت درخواست تنفیذ طلاق را کند.کنسولگری درخواست را جهت بررسی به ایران ارسال خواهد کرد.این روشی روشی دشوار با احتمال ضعیف است چرا که غالبا محاکم ایران، آرا دادگاه آلمان را سازگار با قوانین خود نمی دانند.
 • راه دوم:با یک وکیل خانواده در ایران مشورت کنیدو سپس پس از اعطای وکالت طلاق به وکیل،وکیل اقدام به طرح دعوای طلاق در ایران می کند.از آنجا که موارد طلاق زن در ایران محدود است وکیل بهترین مورد قانونی را با استناد به شروط 12 گانه مندرج در عقد نامه یا دلایل عسرو حرج برای پذیرش طلاق به دادگاه ارایه خواهد کرد.

 

4-طلاق ایرانی با حق طلاق زن در آلمان :

همانطورکه در مبحث وکالت در طلاق گفتیم خانم می تواند با وکالتی که از همسرش برای طلاق می گیرد ، نسبت به طلاق اقدام نماید. در این نوع وکالت ، مرد حق طلاق را به زن واگذار می کند تا بتواند خودش را مطلقه کند. انجام این نوع وکالت فقط از طریق وکیل دادگستری امکانپذیر است.پس اگر وکالت طلاق یا حق طلاق گرفته اید ، می توانید از طریق دو وکیل خانواده ،بدون نیاز به حضور در ایران ، طلاق را در ایران انجام و ثبت کنید.

نکته مهم :دقت کنید که متن وکالتنامه طلاق دقیق و کامل تنظیم گردد وگرنه در دادگاه قابل پذیرش نخواهد بود.

 

5-نحوه درخواست مهریه در آلمان:

زنان ایرانی مقیم کشور خارجی می توانند مهریه خود را مطالبه کنند ولی اگر در دادگاه کشور مقیم ،مهریه خود را بخشیده باشند دیگر حق مطالبه در ایران را نخواهند داشت. در صورتی که زن مهریه را تا بحال نگرفته یا نبخشیده باشد میتواند، از طریق وکیل پایه یک دادگستری در ایران مطالبه مهریه نماید در این صورت نیازی به حضور خانم در ایران نیست.

 

6-هزینه های طلاق در آلمان و ایران چگونه است؟

هزینه های طلاق آلمانی در آلمان ، به صورت مشترک توسط زن و مرد پرداخت می شود، که این هزینه های معمولا بین 1000 تا 5000 یورو می باشد.هزینه یک وکیل در آلمان برای انجام طلاق، معمولا باید بین 1500 تا 2000 یورو است.در صورت عدم توانایی در پرداخت هزینه وکیل می توانید از دولت آلمان درخواست کمک مالی برای انجام طلاق خود داشته باشید.

 

هزینه طلاق ایرانی در ایران ، به مراتب با هزینه نسبتا پایین تری با در نظر گرفتن حق الوکاله وکیل، هزینه دادرسی دردادگاه و هزینه ثبت طلاق در دفترخانه قابل انجام است.جهت آگاهی از هزینه ثبت طلاق و هزینه وکیل در ایران با شماره واتس اپ دفتر وکالت ما تماس بگیرید.

 

7-از آلمان چگونه به وکیل در ایران وکالت دهیم؟

پیگیری و طرح امور حقوقی و قانونی مثل طلاق ، مهریه ، انحصار وراثت و ..بدلیل شرایط کاری و‌مهاجرتی و زندگی در خارج از کشور، تقریبا امری ناممکن است .از این رو بسیاری از افراد ترجیح می دهند انجام امور قانونی خود را به وکلای پایه یک دادگستری بسپارند. اما وکالت دادن به چه صورت است؟ راه های مختلفی در این خصوص وجود دارد.

 1. سختترین راه این است که این افراد حضورا به ایران آمده و با وکیل معتمد خود قرارداد ببندند.
 2. راه دوم این است که قبل از خروج از کشور به یکی از بستگان مورد اعتماد خود،در دفتر خانه وکالت کاری یا وکالت کلی یا موردی  بدهید.دقت کنید متن وکالت کامل باشد.
 3. یکی از بهترین راه هایی که توصیه می شود این است که در سامانه میخک وزارت امور خارجه ثبت نام کنید .پس از تعیین نوع وکالت و بارگزاری متن مورد تایید وکیل پرونده  ، باکد رهگیری به سفارت یا کنسولگری یا حافظ منافع مراجعه و‌ وکالتنامه وکیل را نهایی کنید.
 4. راه سریع دیگرهم این است که شما در سامانه ثنا ثبت نام کنید و بتوانید به اس ام اسی که از این سامانه به تلفن همراه شما ارسال می شود دسترسی داشته باشید.در این صورت به راحتی می توانید با وکیل قرارداد الکترونیک را منعقد کنید وکار وکالت را به ایشان محول نمایید.

سامانه میخک

در صورت مشکل در ثبت نام سامانه میخک یا ثنا با ما تماس بگیرید.

8-خدمات دفتر وکالت وکیل دادنیک :

در صورتی که تصمیم به انجام و ثبت طلاق در ایران دارید، دفتر وکالت ما با قریب به بیست سال سابقه و تخصص در زمینه امور ایرانیان خارج از کشور، شما را یاری خواهد داد.

 • انجام کلیه مراحل طلاق بدون حضور زوجین توسط وکلای باسابقه دادگستری
 • انعقاد قرارداد وکالت با وکیل در سامانه میخک یا ثنای قوه قضاییه 
 • امکان مشاوره آنلاین واتس اپ،اسکایپ و فیس تایم
 • تشکیل گروه واتساپی ویژه موکل جهت گزارش هفتگی روند پرونده
 • تنظیم دقیق توافقنامه زوجین
 • جلوگیری از تضییع حق و ضرر به موکل
 • ثبت طلاق در دفترخانه ​​

 

9-طلاق طبق قانون آلمان 

برای انجام طلاق در کشور آلمان نیازی به دلیل و اثبات تقصیر طرف مقابل نیست. اما زن و شوهر برای انجام این طلاق باید یکسال جدا از هم زندگی کرده باشند(trennungsjahr). در این مدت زن یا شوهر مسئول پرداخت نفقه طرف مقابل است که میزان آن 3/7 از در آمد  ماهیانه است . بطور معمول در طلاق دادگاه اموالی را که مشترکا بدست آورده اند تقسیم میکند.

اگر طلاق  در آلمان بصورت توافقی باشد بطور معمول در صورت عدم وجود اختلافاتی مثل حضانت فرزندان(child custody) یا تقسیم اموال  4 تا 6 ماه زمان می برد.

 

Divorce in Germany

Divorce is a difficult and emotional process, but it is important to know your rights and options. In Germany, divorce is governed by the Family Code (FamFG). The FamFG sets out the requirements for getting a divorce, as well as the division of assets and debts, and child support

Getting a Divorce

To get a divorce in Germany, you must meet the following requirements

You must have been married for at least one year

You and your spouse must have lived separate and apart for at least one year

You must have filed a petition for divorce with the court

Once you have filed your petition, the court will set a hearing date. At the hearing, the judge will decide whether or not to grant your divorce. If the judge grants your divorce, the marriage will be legally ended

Division of Assets and Debts

When a marriage ends in divorce, the assets and debts of the spouses are divided. The division of assets and debts is governed by the FamFG. The FamFG provides for a number of factors to be considered when dividing assets and debts, including

The length of the marriage

The contributions of each spouse to the marriage

The needs of each spouse

The ability of each spouse to support themselves

Child Support

If you have children with your spouse, you will need to make arrangements for child support. Child support is paid by the non-custodial parent to the custodial parent to help support the children. The amount of child support is determined by a formula set out in the FamFG

Getting Help

If you are going through a divorce, there are a number of resources available to help you. You can get help from a lawyer, a mediator, or a counselor. A lawyer can help you understand your rights and options, and can represent you in court. A mediator can help you and your spouse reach an agreement on the terms of your divorce. A counselor can help you deal with the emotional aspects of divorce

Divorce is a difficult process, but it is important to remember that you are not alone. There are people who can help you through this time

Here are some additional tips for going through a divorce in Germany

Get help from a lawyer. A lawyer can help you understand your rights and options, and can represent you in court

Mediate with your spouse. Mediation can help you and your spouse reach an agreement on the terms of your divorce without going to court

Get counseling. Counseling can help you deal with the emotional aspects of divorce

Take care of yourself. Make sure to eat healthy, get enough sleep, and exercise. Spend time with friends and family who support you

Don't give up. Divorce is a difficult process, but it is important to remember that you will get through it

Here are some additional information about divorce in Germany

Cost of divorce: The cost of divorce in Germany varies depending on the complexity of the case. However, you can expect to pay between €1,000 and €5,000 for a standard divorce

Timeframe for divorce: The timeframe for divorce in Germany varies depending on the complexity of the case. However, you can expect the process to take between 6 and 12 months

Divorce laws for foreigners: If you are a foreigner and you are getting divorced in Germany, you will need to be aware of the specific laws that apply to you. You can find more information about these laws on the website of the German Federal Ministry of Justice

I hope this information is helpful. If you have any further questions, please do not hesitate to ask

 

۵
از ۵
۷۶۱ مشارکت کننده
فرزین گفت:
وقت بخیر خدمت شما وکیل دادنیک عزیز
ممنون از اطلاعات درست و بجا
پایدار و برقرلر باشید
  مدیریت گفت:
  با سلام و عرض ادب سپاس از لطف حضرتعالی
هما گفت:
سلام وقت شما بخیر
از زمان شروع کار اگر هر دو زن و شوهر موافق باشند چقدر طول می کشه برای کار در ایران
  مدیریت گفت:
  با سلام و عرض ادب
  از زمان تحویل مدارک به ما در بازده زمانی بسیار کوتاهی قابل انجام است.
روانبخش بادپر گفت:
باسلام خدمت شما سرور گرامی من یک سوالی دارم . من و خانواده ام ساکن شهر هامبورگ هستیم و من در حال حاضر در ایران هستم و همسر طی یک پیغام به من اطلاع داده که میخواهند طلاق بگیرن وهیچ گونه مدرکی یادادخواستی از این بابت به من ارسال نکردند و ازدواج من ایرانی هستش سوال من این هست اگر من بخواهم وارد منزل خودم بشوم مشکلی برایم پیش خواهد آمد یا نه و البته من با اطلاع اداره جابسنتربه ایران آمده ام و به دلیل تصادف یه ماه بیشتر ار ایران مانده ام چطور میتوانم اطلاع پیدا کنم که دادخواستی داداه شده است ممنونم باتشکر
  مدیریت گفت:
  با سلام
  سوالتون مبهم است لطفا با شماره دفتر یا واتساپ تماس بگیرید
  با تشکر
راههای تماس با گروه دادنیک
تلفن
واتس آپ

​سلام وقت بخیر ؛ 
اگر نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید​​​​​​​