وکیل دادنیک​​​​​​​​​​​​​​
رتبه برتر ارائه خدمات حقوقی و بین المللی 

مشاوره آنلاین رایگان

وکیل طلاق در اسپانیا | طبق قوانین سال 2024

 

وکیل طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا

 

 

 طلاق؛ طلاق توافقی؛ طلاق یکطفرفه  ایرانیان مقیم اسپانیا | توسط وکیل دادنیک

 

طلاق ایرانی در اسپانیا امکان پذیر است، اما می تواند فرآیند پیچیده ای باشد. قوانین ایران و اسپانیا متفاوت است و زن و شوهر ایرانی برای گرفتن طلاق معتبر در هر دو کشور باید از هر دو مجموعه قوانین آگاه باشند.

اولین قدم برای گرفتن طلاق در اسپانیا، ارائه دادخواست به دادگاه است. در دادخواست باید دلایل طلاق و شرایط توافق پیشنهادی مانند حضانت فرزند و حمایت مالی ذکر شود.

سپس دادگاه قاضی را برای رسیدگی به پرونده تعیین می کند. قاضی مدارک ارائه شده توسط هر دو طرف را بررسی می کند و در مورد طلاق تصمیم می گیرد.

در صورت وقوع طلاق، دادگاه حکم طلاق را صادر می کند. این حکم موجب فسخ نکاح و تعیین شرایط حل و فصل خواهد شد.

توجه به این نکته ضروری است که قوانین ایران ممکن است همچنان برای زوج ایرانی که در اسپانیا طلاق گرفته اند اعمال شود. برای مثال، ممکن است همچنان از زن خواسته شود که از شوهرش اطاعت کند و با او زندگی کند.

اگر شما یک زوج ایرانی هستید که قصد طلاق در اسپانیا را دارید، مهم است که برای درک حقوق و گزینه های خود به دنبال مشاوره حقوقی باشید. یک وکیل می تواند به شما در درک قوانین هر دو کشور کمک کند و در صورت لزوم می تواند از شما در دادگاه نمایندگی کند.

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید در مورد طلاق ایرانیان در اسپانیا در نظر داشته باشید:

دوره انتظار: هیچ دوره انتظار اجباری برای طلاق در اسپانیا وجود ندارد. با این حال، دادگاه می تواند در صورتی که معتقد باشد که لازم است به زوج مهلت داده شود تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند و برای سازش اقدام کنند، می تواند مدت انتظار را تعیین کند.
هزینه: هزینه طلاق در اسپانیا بسته به پیچیدگی پرونده می تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی هزینه کمتری نسبت به طلاق در ایران دارد.
به رسمیت شناختن طلاق های خارجی: دادگاه های اسپانیا طلاق خارجی را در صورتی به رسمیت می شناسند که طبق قوانین کشوری که در آن اعطا شده باشد، صادر شده باشد. با این حال، استثناهایی برای این قاعده وجود دارد. به عنوان مثال، طلاق خارجی در صورتی که از طریق کلاهبرداری یا اجبار حاصل شده باشد، قابل تشخیص نیست.
اگر شما یک زوج ایرانی هستید که قصد طلاق را دارید، مهم است که با یک وکیل مجرب خانواده صحبت کنید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید. یک وکیل می تواند به شما در درک قوانین هر دو کشور کمک کند و در صورت لزوم می تواند از شما در دادگاه نمایندگی کند.

در اینجا چند نکته خاص در مورد طلاق ایرانیان در اسپانیا وجود دارد:

دلایل طلاق: دلایل طلاق در اسپانیا برای همه زوج ها بدون توجه به ملیت آنها یکسان است. این زمینه ها عبارتند از:

 • 1- شکست غیرقابل جبران ازدواج
 • 2- زنا
 • 3- ظلم
 • 4- رها شدن برای مدت دو سال یا بیشتر
 • 5- غفلت مداوم عمدی
 • 6- ذهن خراب
 • 7- ناتوانی در انجام وظایف ضروری ازدواج

حضانت کودک: در اسپانیا، بهترین منافع کودک در همه امور مربوط به کودکان، از جمله حضانت کودک، مهم ترین نکته است. دادگاه تعدادی از عوامل را در تعیین حضانت فرزند در نظر می گیرد، مانند خواسته های فرزندان، توانایی والدین در مراقبت از فرزندان، و ثبات محیط خانه والدین.

حمایت مالی: در اسپانیا، هر دو والدین موظفند پس از طلاق، فرزندان خود را از نظر مالی حمایت کنند. میزان نفقه با توجه به نیاز فرزندان و توان مالی والدین توسط دادگاه تعیین می شود.

توجه به این نکته ضروری است که قوانین اسپانیا برابرتر از قوانین ایران است. این بدان معناست که زوجه در طلاق در اسپانیا حقوق بیشتری نسبت به ایران خواهد داشت. به عنوان مثال، زن بدون رضایت شوهر می تواند طلاق بگیرد و از حقوق مالکیت و حمایت مالی برابر برخوردار شود.

اگر شما یک زوج ایرانی هستید که قصد طلاق در اسپانیا را دارید، مهم است که برای درک حقوق و گزینه های خود به دنبال مشاوره حقوقی باشید. یک وکیل می تواند به شما در درک قوانین هر دو کشور کمک کند و در صورت لزوم می تواند از شما در دادگاه نمایندگی کند.

 

روند طلاق ایرانیان مقیم در اسپانیا و ثبت طلاق در ایران

مطالب این صفحه:

1-طلاق توافقی چیست ؟ 

2-توافقنامه طلاق چیست ؟ 

3-چرا ثبت طلاق ضروری است ؟

4-نحوه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور 

5-وکالت  طلاق میخکی چیست ؟

6-وکالت  طلاق ثنا چگونه است ؟

7-وکیل طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا 

8-خدمات دفتر وکیل دادنیک به ایرانیان مقیم اسپانیا 

 

ایرانیان در هر کجای دنیا از نظر اموری همچون ازدواج، طلاق ، انحصار وراثت و.... تابع قوانین کشور ایران هستند. بعبارت دیگر ، این امور اگر طبق قانون ایران ثبت نشود در ایران اعتبار ندارد.در این صفحه به بررسی طلاق توافقی ایرانیان در سراسر جهان بدون نیاز به حضور در ایران و چگونگی انجام آن از طریق سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران می پردازیم .

 

1-طلاق توافقی چیست ؟

زمانی که زن و شوهر  قصد دارند با سازش از هم جدا شوند و هر دو راجع به مسائل مالی و غیر مالی ازدواج  از قبیل مهریه ، اجرت المثل ، جهیزیه ، حضانت فرزندان و سایر امور  به توافق رسیده اند نسبت به درخواست طلاق توافقی اقدام می کنند.

 

2-توافقنامه طلاق چیست ؟

زن و شوهر قبل از اقدام به طلاق ، کلیه توافقات خود را بطور کتبی نوشته و برای ارائه به دادگاه امضا می کنند. در صورتی که با وکیل اقدام نمایید تنظیم توافقنامه طبق شرایط قانونی توسط وکیل تنظیم و زن و شوهر امضا می کنند.

 این توافقنامه در جلسه دادگاه به قاضی پرونده اعلام و طبق این توافقنامه رای صادر می شود.

 

3-چرا ثبت طلاق ضروری هست ؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم دولت ایران ، ایرانیان را در ‌امور طلاق ، ازدواج  و انحصار وراثت و ... تابع قانون خود می داند ، لذا تا زمانی که این امور طبق قانون کشور ایران ثبت نشوند معتبر نیستند.

فرض کنید زن و شوهری مقیم  کشور اسپانیا هستند و در دادگاه کشور اسپانیا طلاق می گیرند. در این صورت از نظر کشور اسپانیا  طلاق آنها قطعی و ارتباط زن و شوهر قطع گردیده و نسبت به هم مسوولیتی  (جز آنچه در توافق نامه طلاق ایشان ذکر شده ) ندارند ولی این زوجین ، هنوز از نظر قانون ایران زن و شوهر هستند و تعهداتشان نسبت بهم باقی است.

لذا جهت بروز هر گونه مشکل قانونی ، حتما باید نسبت به ثبت طلاق  توافقی در ایران اقدام نمایند .

 

4-نحوه ثبت طلاق توافقی ایرانیان مقیم اسپانیا :

در صورتیکه طرفین امکان حضور در ایران را ندارند باید به یک وکیل دادگستری با تخصص در امور  طلاق خانواده ، وکالت دهند تا نسبت به اخذ رای طلاق توافقی و ثبت آن اقدام نماید.

لازم به ذکر است که حتی اگر در کشور خارجی طلاق گرفته اند و در پروسه کنسولگری قصد انجام صیغه شرعی را دارند امکان تنفیذ رای طلاق در ایران بسیار کم است و بهتر است از طریق وکیل در ایران همان پروسه طلاق توافقی را طی نمایند.

 

5-وکالت طلاق میخکی چیست ؟

برحسب رویه ای که در حال حاضر (۲۰۲2) در کنسولگری های ایران برقرار است هر گونه اعطای وکالت نامه از طریق سامانه میخک انجام می شود. بدین ترتیب شما می توانید  وارد سامانه میخک وزارت امور خارجه شوید و نسبت به ثبت وکالتنامه طلاق اقدام نمایید.این وکالت نامه را می توان یا به یکی از بستگان خود در ایران بدهید تا نسبت به اخذ وکیل  دادگستری و انجام پروسه طلاق توافقی اقدام کند.

یا اینکه مستقیما به یک وکیل دادگستری وکالت دهید.

۱-با توجه به اینکه متن خود سامانه میخک مختصر و پر نقص است و قضات معمولا این متن را قبول نمی کنند بهتر است برای اعطای وکالت ، متن کامل را از وکیل خود اخذ نمایید.

۲-پس از ثبت وکالتنامه در سامانه میخک ، یکبار مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولکری خواهید داشت .

کل این پروسه حداقل یک ماه و نیم  و حداکثر دو ماه و نیم  بطول می انجامد.

سامانه میخک

6-وکالت طلاق ثنا چیست ؟ 

 در حال حاضر ارائه کلیه خدمات حقوقی و قضایی دادگاه های ایران از طریق سامانه ثنا ( خدمات ثبت نام الکترونیک قضایی )صورت می گیرد.

اگر شما در این سامانه ثبت نام کرده اید براحتی می توانید نسبت به انعقاد قرارداد الکترونیک قضایی با وکیل دادگستری در این سامانه اقدام کنید.

در این صورت می توانید در فاصله زمانی کوتاهی امر طلاق توافقی را از طریق وکیل خود انجام دهید.

امکان ثبت نام در این سامانه برای ایرانیان از خارج از کشور هم فراهم شده است در صورت هر گونه مشکل در ثبت نام با ما تماس بگیرید تا راهنماییتان کنیم.

 

7- وکیل طلاق ایرانیان مقیم اسپانیا:

هر چند پروسه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور با داخل کشور فرقی ندارد ولی انتخاب یک وکیل خانواده با تخصص و مهارت کافی در انجام طلاق توافقی و شناخت او نسبت به امور قانونی ایرانیان خارج از کشور بسیار بااهمیت است.

وکیل دادگستری لازم است از بدو کار ، نسبت به تنظیم دقیق وکالتنامه با موکل همراهی داشته  و توافقنامه طلاق را وفق خواسته زن و شوهر تنظیم و نسبت به اخذ رای و ثبت در دفتر خانه اقدام نماید .

8-خدمات دفتر وکالت وکیل دادنیک :

در صورتی که تصمیم به انجام و ثبت طلاق در ایران دارید  دفتر وکالت ما با سابقه و تخصص در زمینه امور ایرانیان خارج از کشور، شما را یاری خواهد داد.

 • انجام کلیه مراحل طلاق بدون حضور زوجین توسط وکلای باسابقه دادگستری
 • انعقاد قرارداد وکالت با وکیل در سامانه میخک یا ثنای قوه قضاییه 
 • امکان مشاوره آنلاین واتس اپ،اسکایپ و فیس تایم
 • تشکیل گروه واتساپی ویژه موکل جهت گزارش هفتگی روند پرونده
 • تنظیم دقیق توافقنامه زوجین
 • جلوگیری از تضییع حق و ضرر به موکل
 • ثبت طلاق در دفترخانه ​​

 

 

۵
از ۵
۵۸۵ مشارکت کننده
باقری گفت:
با درود و عرض ادب خدمت دفتر وکالت
از زحمات شما سپاسگذارم.
ارادتمند باقری از اسپانیا
عطائی گفت:
سلام
کار من با مشاوره دقیق و پشتیبانی با دقت پیگیری شد. استرسی نداشتم و خدا رو شکر کار تمام شد. موفق باشید
شیما طالبی گفت:
با سلام
مدت زمان طلاق چقدره ؟ ممنون

نوشته های اخیر

تماس با ما

مشاوره در واتس آپ
تلفن دفتر 02122275911
تلفن دفتر 02126659984
تماس در واتساپ
تماس واتساپ